enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpereğlizonguldakkdz. ereğligazetehaberson dakika
DOLAR
17,9297
EURO
18,3252
ALTIN
1.033,89
BIST
2.785,16

HİÇ İLİŞKİYE GİRDİN Mİ ?

29.08.2021 16:06
A+
A-

Kral erkek, namussuz kadın!

Hepimizin bildiği gibi bir kız yetiştirmek var, bir de erkek yetiştirmek…

Peki, bir kız ile bir erkek adaletli bir şekilde mi yetiştiriliyor?

Ben size cevabını vereyim: Hayır!

 

Erkek ergenlik çağına geldiğinde etrafına illa ki üç beş cahil gelip “hiç ilişkiye girdin mi?” diye sorular soracak. Hâlbuki cahil insan sorunun ne kadar tehlikeli olduğunun farkında değil.

Ona göre tabi çocuk eğer ki ilişkiye girdiyse çocuğa “vay aslan parçası, helal olsun sana, kralsın be…” gibi saçma sapan sözler edilecek.

 

Peki, çocuk hayır derse nasıl bir cevap alacak?  “Ben sizin yaşınızdayken çok hızlıydım. O daldan o dala koşardım. Hızıma yetişen olmazdı. Hey gidi günler hey. Çok çapkındım.’

Gelelim bir de kızlarımıza…

 

Kıza sorarlar hiç ilişkiye girdin mi?

Kız eğer ki evet cevabı ile gelirse tepki direkt olarak belli. “Namussuz, sen ailemize laf getiriyorsun, yüz karası…” gibi tepkiler alacak. Hatta ve hatta karşıdaki daha da cahil ise işi argoya ve küfre döküp o ağıza sakız olmuş bazı kelimeleri dahi çıkaracak.

 

Şimdi bu şekilde yetişen bir kuşak varken, kadının daha savunmasız, erkeğin ise daha arsız ve azgın yetişmesi normal değil mi?

Erkeğe nasıl değer veriyorsan kıza da aynı değeri vereceksin. Vermek zorundasın. Yoksa bu ülkede ne adalet sağlanır ne ahlak ne de eğitim…

 

Önce insanlara, birbirimize aynı değeri vermemiz gerekiyor.

Kız arkadaşım ile oturup bir çay içmeye korkar oldum. Yanlış anlaşılmasın “arkadaş” diyorum bakın. Niye mi? Niye olacak ben erkeğim. Benim arkamdan “kızla oturuyor. Vay çapkın bu da az değil” derler. Arkadaşımın arkasından “elin oğluyla oturuyor. Şu namussuza bak” derler. İnanın bana, karşı cins ile bir bardak çay içip, sohbet etmek bile bu insanlar yüzünden bambaşka boyuta taşındı.

 

Kadın etek giyer namussuz olur, kadın şort giyer namussuz olur, kadın saçı açık gezer namussuz olur, kadın sigara içer, alkol içer namussuz olur.

Bu saydıklarımın çok daha fazlası da var. Be namussuz, sen bu kadın etek giyerken, şort giyerken senin namusun nerede?

 

Senin namusun da gözlerinde ve iraden de…

Senin içip içip sokakta ahkâm kesmelerin, arkadaşından ödünç aldığın silahla sokakta havaya sıkmaların, son ses müzik dinlemelerin adamlık mı?  İnsanların gözünde bu şekilde kral değil, şerefsiz olursun..

Ben bu yazımı da Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü ile bitirmek istiyorum.

 

Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!”

Mustafa Kemal Atatürk

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.