enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpereğlizonguldakkdz. ereğligazetehaberson dakika
DOLAR
18,4457
EURO
17,7899
ALTIN
970,43
BIST
3.281,61

Fırıncılar isyan ediyor: “DEVLETİMİZDEN YARDIM BEKLİYORUZ”

Kdz.Ereğli’de 400 gr ekmeğin 4 TL’den satışa sunulması haberlerinin medya yansımasının ardından Kdz.Ereğli’de faaliyet gösteren fırıncılar ortak bir açıklama yaparak; artan maliyetleri karşılayamadıklarını belirtti. Fırıncılar adına açıklama yapan İstanbul Ekmek Fırını Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Uzun: “Un’a ve yakıta gelen zamlar belimizi büktü”, dedi.

Fırıncılar isyan ediyor: “DEVLETİMİZDEN YARDIM BEKLİYORUZ”
23.11.2021 15:19
A+
A-

“MALİYETLER %250 ORANINDA ZAMLANDI”

Türkiye’de son günlerde arda arda gelen zamlar vatandaşın temel ihtiyacı olan ekmeğe de yansıdı. 2021 yılının Nisan ayında 50 kg’lık un yüzde 250 oranında zamlanarak; 385 TL’ye çıktı. Yine geçtiğimiz Nisan ayında tonu 450 TL olan katı yakıt odunun fiyatı 1.100 TL’ye çıkınca fırıncılar isyan etti. Bunun yanı sıra enerji sektöründeki %48’lik zam sonrası çaresiz kalan fırıncı, vatandaşa hizmet etmekte zorlanır hale geldi.

Kdz.Ereğli’de 400 gram ekmeğin fiyatının 4 TL’ye çıkarılması konusunun medya’ya yansımasının ardından Kdz.Ereğli’de faaliyet gösteren fırıncılar ortak bir açıklama yaparak; artan maliyetleri karşılayamadığının altını çizdi.

“EKMEĞE ZAM YAPMADIK”

Fırıncılar adında açıklama yapan Nurullah Uzun, maliyetler konusunda devletten yardım beklediklerini belirterek; “Biz ekmeğe zam yapmadık. Kendimizi kurtarıp, ekmek çıkarmanın mücadelesini veriyoruz”, dedi.

“DEVLETİMİZDEN YARDIM BEKLİYORUZ”

Uzun’un açıklaması şöyle:

Geçtiğimiz Nisan ayından bu yana tüm maliyetlere %250’ye varan oranda astronomik zamlar geldi. Elektrik, doğalgaz  ve akaryakıt’a gelen zamları hesaba bile katmıyoruz. Un ve odun aldı başını gitti. Un’un 50 kg’lık çuvalı 145 TL’den 385 TL’ye, maya’nın fiyatı 110 TL’den, 150 TL’ye odun’un fiyatı ise 450 TL’den 1.100 TL’ye çıktı. Devletimizden artan maliyetlere müdahale etmesini bekliyoruz. Vatandaşımıza ekmek çıkarmakta zorlanıyoruz. Fırıncı esnafına un ve maya tahsisi yapılması, elektrik ve doğalgaz fiyatlarının düşürülmesini bekliyoruz. Şuan da fırıncı esnafı çok zor durumda. Hergün binlerce TL zarar ediyoruz. Ekmeği çift yapmamıza rağmen maliyetleri karşılayamıyoruz. Fırıncılarımız ile vatandaşımız karşı karşıya kalıyor. Buna bir dur denmesi gerekiyor.  Fırıncılar olarak halkımızın temel ihtiyacı olan ekmeği çıkarmak için resmen mücadele ediyoruz”, dedi.

Yorumlar

two × 5 =

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.