enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpereğlizonguldakkdz. ereğligazetehaberson dakika
DOLAR
18,4817
EURO
17,7049
ALTIN
965,81
BIST
3.265,64

Alaplı Geri Kazanım Cüruf Eleme Tesisinin yürütmeyi durdurma kararı kalktı

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Zonguldak İdare Mahkemesinin kararını bozdu..

Alaplı Geri Kazanım Cüruf Eleme Tesisinin yürütmeyi durdurma kararı kalktı
13.12.2021 17:14
A+
A-

Zonguldak’ın Alaplı İlçesi Osman köyü’nde kurulu bulunan katı atık geri dönüşüm tesisi için Zonguldak İdare Mahkemesinin verdiği ‘yürütmeyi durdurma kararı‘, Ankara Bölge Mahkemesi tarafından kaldırıldı. Mahkeme, kararında yeterli tesbit ve teknik verinin olmamasını gerekçe gösterdi..

FİRMA İTİRAZ ETTİ

Geçtiğimiz Ekim ayında Osman köyünde ikamet eden 28 vatandaşın çevreyi kirlettiği gerekçesiyle dava açtıkları Alaplı Cüruf Eleme tesisi için Zonguldak İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermiş, faaliyete geçmeye hazırlanan tesis’e mahkeme ‘dur‘ demişti. Mahkeme kararının ardından Alaplı Geri Kazanım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi yetkilileri kararla ilgili Ankara Bölge İdare mahkemesine başvurdu. İncelenen başvuru sonrası yürütmeyi durdurma kararını bozdu.

“YETERLİ TEKNİK VERİLER VE TESBİT YOK”

Ankara Bölge İdare Mahkemesi 8. İdari Dava Dairesinin, Zonguldak İdare Mahkemesinin ‘yürütmeyi durdurma‘ kararını, “ilgili alandaki ormanı korunması ve tarımsal faaliyetlerin yürütülmesine olumsuz bir etkisinin olup-olmayacağı, yeraltı ve yerüstü kaynakların kirletme ihtimalinin bulunup-bulunmadığı, bölgede bulunan dere veya göl ile çevredeki canlı hayatı tehdit edebilecek niteliğin söz konusu olup-olmadığı ve buna benzer yönleriyle faaliyetin çevre ve ekolojik etkilerine ilişkin gerekli analiz ve tespitlere yer verilmediği, mecvut haliyle eksik incelemeye dayanan bilirkişi raporunun uyuşmazlığın çözümünde yeterli derecede inceleme tespit ve teknik veriler içermediği” gerekçeleriyle kaldırdığı öğrenildi.

Yorumlar

2 + 20 =

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.