enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpereğlizonguldakkdz. ereğligazetehaberson dakika
DOLAR
18,5807
EURO
18,2727
ALTIN
1.023,73
BIST
3.553,85

HSBC’den iki günde 7 milyar dolar satıldığı iddiası !

HSBC Portföy bu iddiasını şöyle değerlendirdi: Bu durum sürdürülemez !

HSBC’den iki günde 7 milyar dolar satıldığı iddiası !
23.12.2021 15:24
A+
A-

HSBC Portföy Yönetim de bugün yayımladığı bültende ilginç iddia ve değerlendirmelerde bulundu.

PAZARTESİ 3,6, SALI 3,4 MİLYAR DOLAR

Bültende “Merkez Bankası günlük bilanço verileri ve swap verilerini kullanarak swaplardan arındırılmış net rezerv seviyesinin pazartesi günü 3.6 ve salı günü 3.4 milyar dolar olmak üzere toplamda 7 milyar dolar düştüğünü hesaplıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Bültende kamu bankalarının örtülü satışta yer almış olabileceğine dikkat çekilerek “Açıklanan herhangi bir doğrudan döviz müdahalesi olmazken veriler Merkez Bankası’nın Hazine ile olduğu daha önce açıklanan protokol kapsamında piyasaya açıklamadan döviz satmış olabileceğine işaret ediyor” denildi.

2020 HATIRLATMASI: SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL

“Merkez Bankası’nın TL’ye döviz satışı yönünde olası desteği TL’nin bir süre istikrarlı bir seyir izlemesine neden olabilir” diyen HSBC Portföy, bu durumun sürdürülebilir olmadığını vurgulayarak “Fakat 2020 yazında olduğu gibi bu desteğin sürdürülebilir olmadığı ve düşük net rezerv seviyeleri nedeniyle uzun süre devam edemeyeceği unutulmamalı” uyarısında bulundu.

Bültende ayrıca “Bunun dışında, dövize endeksli TL mevduat uygulamasıyla bütçe açığı ve para tabanında görülebilecek olası yükselişler TL için çok kısa vadenin ötesinde potansiyel risk unsurları olarak önümüzde duruyor” uyarısı da yer aldı.

Yorumlar

two × three =

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.