enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpereğlizonguldakkdz. ereğligazetehaberson dakika
DOLAR
18,6336
EURO
19,4066
ALTIN
1.051,84
BIST
4.874,34

Av. Tayfun Üzülmez elektrik kesintileri ile ilgili açıklamalarda bulundu

Kdz. Ereğli genelinde, yıllardır yılın belirli aylarında süregelen elektrik kesintisi, voltaj düzensizliği ya da sürekli düşük voltaj yüzünden buzdolabı ve benzeri elektrikli eşyası bozulan mağdurların, şikayetleri gün geçtikçe artıyor.

Av. Tayfun Üzülmez elektrik kesintileri ile ilgili açıklamalarda bulundu
26.01.2022 22:02
A+
A-

Kdz. Ereğli genelinde, yıllardır yılın belirli aylarında süregelen elektrik kesintisi, voltaj düzensizliği ya da sürekli düşük voltaj yüzünden buzdolabı ve benzeri elektrikli eşyası bozulan mağdurların, şikayetleri gün geçtikçe artıyor. Peki böyle bir durumda zararınızı nasıl karşılayacağınızı biliyor musunuz?

Tüketici Konfedarasyonu Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Tayfun Üzülmez, Kdz. Ereğli ve civar köylerinde kar yağışından dolayı yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili açıklamalarda bulundu:

”- Elektriklerin kar yağdığında gitmesi çocukluğumdan beridir değişmeyen bir bu durum maalesef. Çocukluğumda da biraz kar yağsa, elektrikler gider ve günlerce gelmezdi. Önceden haber vermeksizin sık sık elektrikleri kesilen aboneler maddi zarara uğruyor ve hiçbir iddia edemiyor gibi bir algı var. Oysa abonelerin, bozulan elektrikli cihazlarından tutun da elektrik kesintisinden kaynaklı buzdolabında bozulan gıdaların bedeline kadar elektrik dağıtım şirketlerinden talep etme hakkı var.

“KALİTESİZ ELEKTRİK AYIPLI HİZMET”

Tüketici Konfedarasyonu Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Tayfun Üzülmez, elektrik kesintilerinden mağdur olan tüketicilerin karşılaştıkları zararları elektrik dağıtım şirketlerine tazmin ettirebileceklerini belirtti. Şirketlerin kesintilerden önce haber vermesi gerektiğini belirten Üzülmez, sözlerine şöyle devam etti:

“Elektrik abonelerine kaliteli, sürekli ve kesintisiz hizmet sunulabilmesi için 8 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre dağıtım şirketleri, programlı kesintiler kesintinin başlangıç ve sona erme zamanını 48 saat öncesinden, tüketicilere bilgilendirmekle yükümlüdür. Ayrıca Tüketici Kanunu’nda yer alan Ayıplı Malın neden olduğu zararlara da atıfta bulunarak tüketicinin hizmet kesintisi nedeniyle ortaya çıkacak zararını 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında talep edebileceğine de işaret etmektedir.”

Elektrik abonelerinin kesinti sebebiyle elektronik eşyalarında meydana gelen zararın tazminini ilgili dağıtım şirketinden talep edebileceğini belirterek, “Abonelerin, elektrik kesintileri sebebiyle elektronik cihazlarında hasar meydana gelmesi halinde tazminat alabilmek için zararın ortaya çıktığı tarihten itibaren 10 iş günü içinde dağıtım şirketine başvurmaları gerekir.” ifadesini kullandı.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, “Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği” ile dağıtım şirketlerinin, abonelerin kesinti sebebiyle elektronik eşyalarında meydana gelen zararı tazmin etmesinin hükme bağlandığı kaydedildi.

“TUTANAK TUTARAK ZARARINIZI FİRMADAN TAHSİL EDEBİLİRSİNİZ”

Üzülmez, tutanak tutulması gerektiğini hatırlattı ve şu değerlendirmeyi yaptı: “Önceden bildirilmeden ortaya çıkan elektik kesintileri yüzünden zarara uğrayan tüketicilerin bu zararlarını makul şekilde kanıtlamaları halinde dağıtım şirketlerinden tahsil edebilmeleri mümkündür. Bu bağlamda elektrik kesintisi olan yerlerdeki tüketiciler, öncelikle kendileri tedbir olarak elektrikli cihazları kapatmalı, ancak meskende bulunmama ve benzeri sebeplerle cihazlarının elektrik bağlantısını kesemeyen aboneler kesintisi nedeniyle ortaya çıkan zarar ve ziyanlarını mutlaka derhal dağıtım şirketine e-posta, faks, taahhütlü mektup ve benzeri yazılı yöntemlerle bildirmeli ve mümkünse tanıklarla birlikte elektrik işinden anlayan bir uzmanın da imzalayacağı bir tespit tutanağı düzenlemelidirler.

‘BUZDOLABINDA BOZULAN GIDALARIN BEDELİNE KADAR GERİ ALIN’

Elektrik dağıtım şirketi makul sürede gereken tespiti yaptırmak zorundadır. Zararı tazmin edilmeyen tüketiciler buzdolabında bozulan gıdaların bedelleri de dahil olmak üzere, arızalanan elektrikli ve elektronik cihazlarının onarım veya yenisinin bedelini firmadan talep etmelerine rağmen olumlu sonuç alamazlarsa, 15.430 Türk Lirasına kadar zararları için ikamet ettikleri yerde bulunan İl Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmak suretiyle haklarını arayabilirler.Bu başvuruları e-devlet üzerinden de ücretsiz olarak yapabilmeleri mümkündür. Tüketicinin zararı bu miktarın üzerinde ise en yakın Tüketici Mahkemesi’nde, Tüketici Mahkemesi olmayan yerlerde Tüketici Mahkemesi sıfatıyla görev yapacak Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurmalıdır.” diyerek uyardı.

Yorumlar

  1. Zonguldak degil Eregli dedi ki:

    Adam gibi adam. Garibanin dostu avukat. Helal olsun senin gibi yigide.