enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpereğlizonguldakkdz. ereğligazetehaberson dakika
DOLAR
18,6336
EURO
19,4066
ALTIN
1.051,84
BIST
4.874,34

Başkan Posbıyık: “348 sokakta çalışmalar sürüyor”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, kar yağışının başladığı ilk günden itibaren 59 cadde ve bulvarı sürekli açık tuttuklarını belirterek; “Dün geceden itibaren kentimizdeki 348 sokakta çalışmalara başladık. Tüm ara sokakları da açıyoruz” dedi.

Başkan Posbıyık: “348 sokakta çalışmalar sürüyor”
25.01.2022 16:57 | Son Güncellenme: 25.01.2022 17:05
A+
A-

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, kentte etkili olan kar yağışıyla ilgili son durumu değerlendirdi. Başkan Posbıyık, 59 cadde ve bulvarı ilk andan itibaren sürekli açık tuttuklarını belirterek, 348 sokakta da çalışmaların dün geceden itibaren başladığını söyledi.

-59 CADDE VE BULVAR SÜREKLİ AÇIK TUTULDU-

Posbıyık şu bilgileri verdi:

“Büyük bir kar yağışıyla karşı karşıyayız, sadece Ereğli’de değil çevre illerde, ilçelerde ve ülkenin her tarafında yoğun kar yağışı ve sıkıntılar var. Köy yolları kapalı, Enerji-Sa ortada yok, elektrikler kesiliyor, belediye olarak biz kar yağışının başladığı ilk günden itibaren kentimizdeki 59 cadde ve bulvarı sürekli açık tuttuk. Belli konumlarda vaziyetimizi aldık, hem belediye araçları sahada oldu, hem de Ereğli’deki müteahhitlerin iş makinelerini aldık. Buradan özellikle müteahhitlerimize teşekkür etmek istiyorum.  Müteahhitlerimiz itirazsız olarak hem de bazıları operatörleriyle birlikte iş makinelerini bize verdiler. Şu anda belediyemizin makineleriyle birlikte Ereğli’de 30 iş makinesi çalışıyor. Kar yüksekliği fazla olduğu için çok randımanlı çalışamıyor makineler… Çünkü makinelerin bıçağı kar kalınlığı 40 santimi açtığı zaman kalır, saplanır. Bazı kamyonlardaki bıçakları kaldırdık, yerlerine kepçe takmaya başladık.

-348 SOKAKTA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR-

348 tane sokağımız var. Bu sokaklarımıza da dün akşamdan itibaren girmeye başladık. Yani ara sokaklarımızda da çalışmalarımız sürüyor. Pek tabii ki sıkıntılar oluyor, olmaması mümkün değil. Bu bir afet ve dolayısıyla problemler yaşanabiliyor.  Vatandaşlarımızın sıkıntılarını biliyoruz, eleştiriyorlar; başımızın üzerinde yeri var. Eleştirilere açığız ama şundan emin olmaları lazım ki Kdz. Ereğli Belediyesi olarak yardımcılarımızla, ekiplerimizle, teknik adamlarımızla, çalışan emekçilerimizle gece gündüz çalışıyoruz ve vicdanen rahatız. Her noktaya elimizden geldiği kadar cansiperane ulaşmaya çalışıyoruz. İşçilerimiz evlerine gitmiyor, operatörler şantiyemizde yatakhane yaptık, orada kalıyorlar. Zaman kaybı olmasın diye operatörlerin yemeklerini Halk Kafe’den gönderip, makinelerinde veriyoruz. Yine zaman kaybı olmasın diye yakıtları tankerlerle kepçelere ulaştırılıyor. Pek tabii ki eksikliklerimiz vardır, bunları da kabul ediyoruz ama kriz masamızla birlikte, şantiyemizle birlikte sevk ve idareyi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.

-KDZ. EREĞLİ BELEDİYESİ HERKESE DESTEK OLMAYA ÇALIŞIYOR-

Türkiye genelinde çok büyük bir sıkıntı var, petrol konusunda… Biz araçlarımıza petrol almak için petrol ofisiyle anlaşmalıyız. Televizyonlardan izliyorsunuz TEM otoyolu kapalı, Anadolu’dan, Trakya’dan gelen yollar kapalı. Lojistik temin edilemiyor, mazot gönderilemiyor. Mesela dün akşam bir ara durduk, çünkü mazot bitti. Petrol ofisinin Ereğli’deki bütün ofislerinde petrol kalmadı.  Akçakoca’daki Likoğlu Petrole tanker göndermeye kalktık, bereket versin o arada mazot geldi. Bu lojistiğin olmaması, mazotun gelmemesi, TEM otoyolunun kapanması, Düzce-Ereğli arasının kapanması benim uhdemde mi, Ereğli Belediyesi’nin uhdesinde mi? Yok, kimin uhdesinde? Cumhur İttifakı’nın temsilcilerinin uhdesinde. Ama bu işi yapamıyorlar.  Şu anda Ereğli köylerinin yüzde 80’inin yolu kapalı. Elektrik yok benden yardım bekliyorlar. Zaten Askeriye de, Kaymakamlık da, köyler de bizden yardım bekliyor. En fazla makine grubu burada olduğu için bizden makine istiyorlar. Zonguldak’tan dahi telefon geliyor. Bir çok resmi kuruluşun imkanları kısıtlandığı için bizden yardım bekliyor.  Ağaçlar kırılıyor, bizden yardım bekliyorlar, tuz için bizden yardım bekliyorlar. Biz bereket versin tuz stoklarımızı yaptığımız için yardım etmeye çalışıyoruz. Ancak her tarafa da Ereğli Belediyesi’nin yetişmesi mümkün değil. Destek olabildiğimiz kadar olmaya çalışacağız.

-SOKAK HAYVANLARINI UNUTMUYORUZ, KIRILAN AĞAÇ DALLARINI TEMİZLİYORUZ-

Ağaçlar her tarafta kırılmış vaziyette, inanılmaz bir ağaç kırılması var. Kar yüküne dayanamıyor yolları kapatıyor. İtfaiye gruplarımız sadece bu işlerle uğraşıyor. Ağaçları temizleme, yolları ağaçlardan temizleme ve trafiğe açmak için… İnanın belediye emekçileri, ekiplerimiz, operatörlerimiz gözleri kanlı kanlı dolaşıyor uykusuzluktan… Öylesine büyük mücadele veriyoruz.

Sokak hayvanlarını can dostları beslemek için büyük gayret gösteriyoruz. Şu anda 150 noktada sokak hayvanlarını besliyoruz. Veteriner grubu sürekli olarak bu bölgeleri dolaşıyor. Sularını, yemlerini veriyor. Hiç bir aksatma olmadan… Çabalarımızı ve çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.