enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpereğlizonguldakkdz. ereğligazetehaberson dakika
DOLAR
18,6336
EURO
19,4066
ALTIN
1.051,84
BIST
4.874,34

Hayvan Sevenler Kdz.Ereğli’den seslendi

Gönülden Hayvan Sevenler Kdz.Ereğli’den seslendi: “Cumhurbaşkanımızın açıklamasını süistimal ediyorlar”

Hayvan Sevenler Kdz.Ereğli’den seslendi
09.01.2022 23:18
A+
A-

Gönülden Hayvan Sevenler, Kdz.Ereğli Atatürk Anıtı önünde toplanarak, bir basın açıklaması yaptı.

Derneği Başkanı Belgin Kurt Alcan tarafından yapılan açıklamada; Köpeklerin cezalandırılması yerine sahiplerinin cezalandırılması gerektiğin altı çizildi..

Açıklama şöyle:

Değerli Basın Mensupları ve Konuya Duyarlı Can Dostları,

Son günlerde sokak hayvanları ile ilgili yaşanan üzücü olaylar hepimizi derinden yaralıyor.

Sayın Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu açıklamayı yanlış değerlendiren art niyetli can düşmanı kişiler, sokakta yaşama hakkı olan sokak canlarımızı yok etme, hatta katletmeye kadar işi götürmüş bulunmakta.

Her gün basında, sosyal medyada “canice, vahşice katledilen canlara” tanık oluyoruz. Merhametten, vicdandan yoksun bu katliamlara dur demeliyiz.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu; ırk, cins, küçük, büyük ayırt etmeden tüm hayvanları koruma altına almaktadır.

Yasaklı ırkların kayıt altına alınarak, kısırlaştırıp çiplenerek, Tarım ve Orman Bakanlığının yayınladığı genelgeye uyulması halinde hiçbir cezai müeyyide uygulanmadan aileleri ile birlikte hayatlarını idame ettirebileceklerdir.

14.01.2022 tarihine kadar sınırlanan bu sürenin yeterli olmadığı ve bu sürenin uzatılması gerektiğini konu ile ilgili gereğinin yapılmasını Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan talep ediyoruz.

Zira bu süre içinde kayıt altına alınamayacak olanlar, sokağa veya bakımevlerine terk edilecektir.

Mevcut bakımevlerinin gücü ancak sokak hayvanlarına hizmet vermeye yetmektedir. Hatta bazı bakımevleri tüm sokak hayvanlarına yetememekte ve hatta bakımevi olmayan il ve ilçeler bulunmaktadır.  Dolayısıyla bu canların sokağa ve barınaklara terk edilmesi büyük bir sorun teşkil edecektir.

Bu kayıt süreci içerisinde yasaklı ırk sahibi olan bazı ailelerin maddi durumları yeterli olmadığı için hayvanlarını barınaklara veya sokağa terk ettiği görülmüştür. Maddi açıdan kısırlaştırmasında yetersiz kalan ailelere kısırlaştırma ile ilgili destek sağlanması ve barınakların en azından bu kayıt süreci içerisinde ekipman olarak daha fazla desteklenmesi hem can sahiplerine hem de bizlerin içini daha çok rahatlatacaktır.

Bu uygulama yalnızca evde, bahçesinde sevgiyle bakılanve şiddet eğilimi olmayan zararsız, sevgiyle büyütülen ama yasaklı ırk olduğu için evinden, yuvasından koparılarak bakımevlerine kapatılıp hayatlarının sonuna kadar orada tutulması insanî ve vicdanî bir davranış değildir.

Yaptırım ve cezaların, Asıl sahiplerinin verdiği eğitim yüzünden şiddet eğilimli olan, dövüştürülen, üretilip ticarî amaçlı satılan ve toplum için tehlike arz eden bu canlara değil, onları şiddet eğilimli yetiştiren, dövüştüren sahiplerine uygulanması gerekmektedir. Çalışmaların ivedilikle bu yönde yapılmasını, Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan talep ediyoruz.

Sokakta yaşayan hayvanlar, sadece hayvanseverlerin çabalarına bırakılmıştır. Çevredeki ilçe belediyelerimizin bu konuya daha duyarlı olmalarını; derneğimizle ve gönüllülerle iş birliği içinde çalışarak sokaktaki canların yaşamlarını dahasağlıklı idame ettirebilmesi için gerekli çalışmaları yapmalarını talep ediyoruz.

Kötü köpek yoktur, kötü sahip vardır!

Saldırgan ve zarar veren köpekleri cezalandırmak yerine sahiplerinin ceza alması gerekmektedir.

Sokak hayvanları sahipsiz değildir!

Onlara zarar veren kişi ya da kurumlar en ağır cezayı almalıdır.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.