enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpereğlizonguldakkdz. ereğligazetehaberson dakikaereğli gazetesiereğli haberkdz ereğli gazetesi
DOLAR
32,4028
EURO
34,5367
ALTIN
2.458,09
BIST
9.746,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Zonguldak
Açık
26°C
Zonguldak
26°C
Açık
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
16°C
Cuma Yağmurlu
15°C

CHP heyeti Kdz.Ereğli’de toplantı gerçekleştirdi

Türkiye’yi karış karış dolaşan Cumhuriyet Halk Partisi Ekonomi Masası’nın ‘Buhran’da Durum Raporu’ sunumu yapmak amacıyla Zonguldak’a geldiler. Saat 16.15 sularında Karadeniz Ereğli’ye gelen CHP heyeti, ilçenin önde gelen yöneticileri ve meslek odaları yöneticileri ile basına açık bir toplantı gerçekleştirdiler.

CHP heyeti Kdz.Ereğli’de toplantı gerçekleştirdi
29.09.2021 15:02
A+
A-

CHP heyeti Kdz.Ereğli’de toplantı gerçekleştirdi

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve odanın Yaşar Tetiker Toplantı Salonu’nda düzenlenen buluşmada CHP’nin Ekonomi Masası’nın önemli isimleri yer aldı.

Karadeniz Ereğli heyetinde partinin Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, CHP Zonguldak İl Başkanı Murat Pulat, İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul ve örgüt yöneticileri, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, TSO Başkanı Arslan Keleş, Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem ve diğer bazı meslek odası başkanları da hazır bulunurken CHP heyetinde partinin Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak ve Ahmet Akın ile birlikte İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, İzmir Milletvekili Bedri Serter ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak hazır bulundu.

Düzenlenen toplantının açılış ve selamlama konuşmasını CHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul yaparken, genç ilçe başkanı, sadece ekonomi alanında değil Türkiye’nin yaşadığı her sıkıntının çözümü için yoğun çalışma içerisinde olduğunu ifade etti.

Ertuğrul’un konuşmasının ardından toplantı, Antalya Milletvekili Budak’ın yönetiminde başladı. CHP’nin Ekonomi Masası’nın temel çalışmaları ve ülkenin içinde bulunduğu durum ile ilgili sunumunu yapması için kürsüye davet edilen partinin Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü  Faik Öztrak’ın sunumu ilgiyle dinlendi.

“Buhranda Durum Raporu” adını verdiği sunumunu üç ana başlık altında anlatan Öztrak, sözlerini; “Türkiye’nin bugünkü yönetim modeli, tek adam rejimi ve pandemiye bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar” başlıkları ile yaptı.

Türkiye’nin bugünkü yönetim modelinin neden tıkandığının enine boyuna incelenip irdelenmesi gerektiğini ifade eden Öztrak, devleti yönetenlerin sürekli borç almayı marifet saydıklarını ve gittikçe artan bu borçlanmanın Türkiye’yi zora soktuğunu iddia etti. Tek adam rejiminin de devlette yönetim krizi yarattığına vurgu yapan Faik Öztrak, son bir buçuk yıldır pandemiye bağlı olarak ortaya çıkan sorunların da devlet yönetimindeki krizi derinleştirdiğini söyledi. Deneyimli siyaset adamı sözlerini şu cümlelerle sürdürdü:

“Ülkemizin yaşamak zorunda kaldığı kriz her geçen gün daha da büyüyor. Bir kedi yüksekten düşünce ölüyor ama zıplamaya devam ediyor. İşte Türkiye’nin hali tam da böyle. Türkiye o kedi gibi zıplamaya devam edecek mi etmeyecek mi? Bizim merak ettiğimiz bu. Devleti yönetenler Türkiye’nin büyüme oranını 2021 yılının ikinci çeyreği için yüzde 21,7 olarak açıklıyor. Ancak geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu oran yüzde 10 küçülmeyi gösteriyordu. Zaten bir yıldır da o dönemki küçülmenin sıkıntılarını yaşıyoruz. Bu küçülmeden sonra ortaya çıkan büyüme sadece yüzde 2,4 olarak bize yansıyor.”

İktidar yöneticilerinin bahsettikleri büyüme hızının vatandaşa yansımadığını iddia eden Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, özellikle emeğe yapılan ödemelerde büyük bir düşüş olduğunu ifade ederek ülkedeki işsiz insan sayısının 9 milyonu aştığına da vurgu yaptı. Yüksek enflasyonun büyüme hızını olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Öztrak, enflasyon oranlarının da belirtilenden çok daha fazla olduğunu belirtti. Halka yansıyan enflasyon yüzde 45,5 düzeyinde. Bizim endişemiz bu oranın daha da artmasıdır diyen CHP Genel Başkanı sözlerini şu cümlelerle sürdürdü:

“Türkiye yıllardır ekonomik krizle baş başa; ancak bu krizle ilgili alınabilen tek bir radikal önlem yok. Sayın Cumhurbaşkanı’nın da tek bildiği büyüme hızıyla ilgili rakamları açıklamak. Buna rağmen büyüme hızını daha yukarılara çekebilmek adına üzerinde durulan yapısal bir değişiklik de yok. Cari açıkları kapatmaya bile yaramayan bir büyüme hızımız var. Zaten Cumhurbaşkanı da 2023 yılına kadar ülkedeki işsizliği ancak yüzde 11,4 seviyesine düşürebileceğimizi söylüyor. Yani demek oluyor ki ülkenin büyüme hızı, işsizliği önlemeye bile yetmiyor. Böyle çarpık rakamların dillendirildiği bir orta vadeli kalkınma programı ile karşı karşıyayız. Diğer yandan 2023 hedefi olarak tanımlanan Orta Vadeli Program’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rakam ve hedefleri de programın hedeflerini tutmuyor. Bu durum da halkta güvensizlik ortamı yaratıyor.

Türkiye’nin bir başka büyük sorunu da faiz oranının çok yüksek olması. CHP olarak, bu faiz oranının mutlaka düşürülmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Ülkeyi yönetenler sürekli olarak enflasyonun düşeceğini söylediler ancak enflasyon daha da arttı. Cumhurbaşkanı’nın enflasyon ile ilgili tahminleri tutmadı. Bu tahminler tutmadığı için de TCMB, Cumhurbaşkanı için bir kolaylık yaptı ve çekirdek enflasyon kavramını çıkardı. Çekirdek enflasyon, sadece, tüketicinin sepetindeki ürünlerin yüzde 35’ini çıkarmaktır. Bu sadece rakamların biraz düşük gösterilmesine sebep olsa da halka yansıyan enflasyon hep yüksek kaldı.”

Sunumunda Türk Lirası’nın çok yüksek oranlarda değer kaybettiğine vurgu yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, dünyada en yüksek faiz oranına sahip 9. ülkenin Türkiye olduğu bilgisini vererek, ortaya çıkan devalüasyon yükünü de ağırlıklı olarak iş dünyasının çekmek zorunda kaldığını söyledi. Türkiye’nin 3 trilyon 950 milyon lira tutarında bir dış borç yükü ile karşı karşıya kaldığına da değinen Öztrak konuşmasında şu bilgileri de paylaştı:

“Bir süredir, türlü engellemelere rağmen 128 milyar dolar nerede sorusunu soruyoruz. Zira TCMB’deki brüt rezervden borçları düştüğümüz zaman TCMB kasasının yüzde 40 açık verdiğini görüyoruz. Ancak bu kayıp paranın nerede olduğuna dair cevap alamıyoruz. Bütün bunlar dururken bir de düzensiz göç dalgası ile karşı karşıya bırakıldık. Ülkemiz sadece Suriye’den gelenler için 40 milyar dolar para harcadı. Nihayet, bugünlerde Sayın Cumhurbaşkanı, daha fazla bir göç yükünü kaldıramayacağımızı söylemeye başladı. Bu da bir gelişme sayılır. Hiç değilse gerçekleri görmeye başladılar. Buna rağmen her geçen gün daha fazla borca batıyoruz. Ülkemiz her alanda zemin kaybettiği gibi maalesef küme düştü. CHP iktidarındaki temel hedefimiz, Türkiye’yi hak ettiği Süper Lig’e yeniden çıkarmaktır. Bu ülkeye önce güveni getireceğiz. Bunu yaparken de üç ana unsur üzerinde çalışacağız: Yeni kurallar, yeni kurumlar ve yeni kadrolar. İşte bunlar sayesinde Türkiye’yi düzlüğe çıkaracağız. Yeni kurumlar arasında önceliğimiz Ekonomik Sosyal Konsey olacak. Bu konseyi kurarak ülkenin meselelerini hep birlikte tartışacağız.”

Sunumunda Türkiye’nin en temel sorununun ‘kibir’ olduğunu iddia eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP iktidarında borçla şişirilen bir ülke değil üreterek zenginleşen bir Türkiye yaratacaklarını söyledi. Öztrak sözlerini şu cümlelerle tamamladı:

“Bugün Asya Ekonomik Krizi bile, dövizle borç alıp alışveriş merkezi yapmak yüzünden başladı. Türkiye’yi bu yanlış uygulamadan bir an önce kurtaracağız. Güçlü sosyal devlet, zenginliği halkla hakça paylaşan devlet demektir. Biz de bozmadan, yok etmeden, kesintisiz kalkınmayı sağlayacağız. Ülkemizi kralla değil kuralla yöneteceğiz.”

KELEŞ: “EKONOMİNİN DURUMU ORTADA”

Toplantıda Kdz.Ereğli TSO’nun hizmetleri ile alakalı bir sunum gerçekleştiren Başkan Keleş, Öztrak’ın ekonomi ile söylediklerini tasdikleyerek; “Sayın Öztrak’ın sözlerine katılmamak mümkün değil. Ekonominin durumu ortada. İşdünyası zorda, umarız bir çözüm yolu bulunur”, dedi.

BİZİ ZONGULDAK İLE KARIŞTIRMAYIN”

Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem de Ereğli ekonomisi konulu bir sunum yaparak; Kdz.Ereğli’nin Zonguldak ile karıştırılmamasına dikkat çekti.

“Biz sanayi kentiyiz”, diyen Erdem; “Biz bunu başardık. Biz sanayi kenti olduk. Zonguldak’ta 1 tane sanayi kuruluşu gösterebilirmisiniz?. Kdz.Ereğli Erdemir’i, Tersaneleri, OSB’si ile bir sanayi kentidir.”, şeklinde konuştu..

OYAK’A TEŞEKKÜR

Erdem ayrıca bölgede acentaların sorunlarının çözümünde gayret sarfeden OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem‘e, Genel Müdür Yardımcısı Oktay Demiray‘a ve OYAK SGS Genel Müdürü Kamil Faruk Güven‘e teşekkür etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.